arăta

A Wikiszótár wikiből

Flag of Romania.svg Román

Ige

arăta

  1. megmutat, mutat

Ragozás

    conjugation of arăta (First conjugation)
infinitive a arăta
gerund arătând
past participle arătat
number singular plural
person 1st person 2nd person 3rd person 1st person 2nd person 3rd person
indicative eu tu el/ea noi voi ei/ele
present arăt arăţi arată arătăm arătaţi arată
imperfect arătam arătai arăta arătam arătaţi arătau
simple perfect arătai arătaşi arătă arătarăm arătarăţi arătară
pluperfect arătasem arătaseşi arătase arătaserăm arătaserăţi arătaseră
subjunctive eu tu el/ea noi voi ei/ele
present arăt arăţi arate arătăm arătaţi arate
imperative tu voi
affirmative arată arătaţi
negative nu arăta nu arătaţi