Ugrás a tartalomhoz

ați

A Wikiszótárból, a nyitott szótárból

Román

Ige

ați

  1. nektek van
avea infinitiv infinitiv lung participiu gerunziu imperativ pers. a II-a
(a) avea avere avut având singular plural
ai, aibi aveţi
numărul persoana prezent conjunctiv prezent imperfect perfect simplu mai mult ca perfect
singular I (eu) am (să) am aveam avui, avusei avusesem, avusem
a II-a (tu) ai (să) ai, aibi aveai avuşi, avuseşi avuseseşi, avuseşi
a III-a (el, ea) are (să) aibă, aibe, aivă avea avu, avuse avusese, avuse
plural I (noi) avem (să) avem aveam avurăm, avuserăm avuseserăm, avusesem, avuserăm, avusem
a II-a (voi) aveţi (să) aveţi aveaţi avurăţi, avuserăţi avuseserăţi, avuseseţi, avuserăţi, avuseţi
a III-a (ei, ele) au (să) aibă, aibe, aivă aveau avură, avuseră avuseseră, avuseră

További információk

  • ați - Reverso (ro-en)
  • ați - szotar.ro
  • ați - Dictzone (ro-hu)
  • ați - DEX online
  • ați - sinonimul.ro
  • ați - Google (ro-en)
  • ați - Яндекс (ro-ru)
  • ați - Wikidata
  • ați - Wikipédia (román)