Modul:es-headword

A Wikiszótárból, a nyitott szótárból
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

This module is used for Spanish headword-line templates.

The module is always invoked the same way, by passing a single parameter to the "show" function. This parameter is the name of the part of speech, but in plural (examples given are for nouns, and for adjective forms respectively):

{{#invoke:es-headword|show|nouns}}
{{#invoke:es-headword|show|adjective forms}}

The template will, by default, accept the following parameters (specific parts of speech may accept or require others):

|head=
Override the headword display, used to add links to individual words in a multi-word term.
|cat=
Override the default category, which is the same as the provided parameter. This may sometimes be useful if you have a word that is really, say, an interjection, but you want it to show inflection as if it were an adjective. (for example, benvingut).

There is no parameter for the sort key, because this is not necessary. The sort key is automatically generated by Module:utilities, according to the normal alphabetical ordering in Spanish (encoded in Module:languages/data2).


local export = {}
local pos_functions = {}

local u = mw.ustring.char
local rfind = mw.ustring.find
local rmatch = mw.ustring.match
local rsplit = mw.text.split

local m_links = require("Module:links")
local com = require("Module:es-common")

local lang = require("Module:languages").getByCode("es")
local langname = lang:getCanonicalName()

local PAGENAME = mw.title.getCurrentTitle().text

local V = com.V -- vowel regex class
local AV = com.AV -- accented vowel regex class
local C = com.C -- consonant regex class

local rsub = com.rsub

local suffix_categories = {
	["melléknevek"] = true,
	["határozószók"] = true,
	["főnevek"] = true,
	["igék"] = true,
}

local allowed_special_indicators = {
	["first"] = true,
	["first-second"] = true,
	["first-last"] = true,
	["second"] = true,
	["last"] = true,
	["each"] = true,
}

local prepositions = {
	"al?",
	"del?",
	"como",
	"con",
	"en",
	"para",
	"por",
}

-- Add links around words. If multiword_only, do it only in multiword forms.
local function add_links(form, multiword_only)
	if form == "" or form == " " then
		return form
	end
	if not form:find("%[%[") then
		if rfind(form, "[%s%p]") then --optimization to avoid loading [[Module:headword]] on single-word forms
			local m_headword = require("Module:headword")
			if m_headword.head_is_multiword(form) then
				form = m_headword.add_multiword_links(form)
			end
		end
		if not multiword_only and not form:find("%[%[") then
			form = "[[" .. form .. "]]"
		end
	end
	return form
end

local function get_special_indicator(form)
	if form:find("^%+") then
		form = form:gsub("^%+", "")
		if not allowed_special_indicators[form] then
			local indicators = {}
			for indic, _ in pairs(allowed_special_indicators) do
				table.insert(indicators, "+" .. indic)
			end
			table.sort(indicators)
			error("Special inflection indicator beginning with '+' can only be " ..
				require("Module:table").serialCommaJoin(indicators, {dontTag = true}) .. ": +" .. form)
		end
		return form
	end
	return nil
end

local function track(page)
	require("Module:debug").track("es-headword/" .. page)
	return true
end

local function glossary_link(entry, text)
	text = text or entry
	return "[[Appendix:Glossary#" .. entry .. "|" .. text .. "]]"
end

local function check_all_missing(forms, plpos, tracking_categories)
	for _, form in ipairs(forms) do
		if type(form) == "table" then
			form = form.term
		end
		if form then
			local title = mw.title.new(form)
			if title and not title.exists then
				table.insert(tracking_categories, langname .. " " .. plpos .. " with red links in their headword lines")
			end
		end
	end
end

-- The main entry point.
-- This is the only function that can be invoked from a template.
function export.show(frame)
	local tracking_categories = {}

	local poscat = frame.args[1]
		or error("A szófaj nincs megadva a modulhívás első (névtelen) paraméterében.")
	

	local params = {
		["head"] = {list = true},
		["json"] = {type = "boolean"},
		["id"] = {},
	}

	local parargs = frame:getParent().args
	if poscat == "nouns" and (not parargs[2] or parargs[2] == "") and parargs.pl2 then
		track("noun-pl2-without-pl")
	end

	if pos_functions[poscat] then
		for key, val in pairs(pos_functions[poscat].params) do
			params[key] = val
		end
	end

	local args = require("Module:parameters").process(parargs, params)
	local data = {
		lang = lang,
		pos_category = poscat,
		categories = {},
		heads = args["head"],
		genders = {},
		inflections = {},
		id = args["id"],
	}

	local lemma = m_links.remove_links(data.heads[1] or PAGENAME)
	if lemma:find("^%-") then -- suffix
		if poscat:find(" forms?$") then
			data.pos_category = "suffix forms"
		else
			data.pos_category = "toldalékok"
		end

		if suffix_categories[poscat] then
			local singular_poscat = poscat:gsub("s$", "")
			table.insert(data.categories, langname .. " " .. singular_poscat .. "-forming suffixes")
		end
	end

	if pos_functions[poscat] then
		pos_functions[poscat].func(args, data, tracking_categories, frame)
	end

	if args["json"] then
		return require("Module:JSON").toJSON(data)
	end

	return require("Module:headword").full_headword(data)
		.. require("Module:utilities").format_categories(tracking_categories, lang)
end


local function add_endings(bases, endings)
	local retval = {}
	if type(bases) ~= "table" then
		bases = {bases}
	end
	if type(endings) ~= "table" then
		endings = {endings}
	end
	for _, base in ipairs(bases) do
		for _, ending in ipairs(endings) do
			table.insert(retval, base .. ending)
		end
	end
	return retval
end


function handle_multiword(form, special, inflect)
	if special == "first" then
		local first, rest = rmatch(form, "^(.-)( .*)$")
		if not first then
			error("Special indicator 'first' can only be used with a multiword term: " .. form)
		end
		return add_endings(inflect(first), rest)
	elseif special == "second" then
		local first, second, rest = rmatch(form, "^([^ ]+ )([^ ]+)( .*)$")
		if not first then
			error("Special indicator 'second' can only be used with a term with three or more words: " .. form)
		end
		return add_endings(add_endings({first}, inflect(second)), rest)
	elseif special == "first-second" then
		local first, space, second, rest = rmatch(form, "^([^ ]+)( )([^ ]+)( .*)$")
		if not first then
			error("Special indicator 'first-second' can only be used with a term with three or more words: " .. form)
		end
		return add_endings(add_endings(add_endings(inflect(first), space), inflect(second)), rest)
	elseif special == "each" then
		local terms = rsplit(form, " ")
		if #terms < 2 then
			error("Special indicator 'each' can only be used with a multiword term: " .. form)
		end
		for i, term in ipairs(terms) do
			terms[i] = inflect(term)
			if i > 1 then
				terms[i] = add_endings(" ", terms[i])
			end
		end
		local result = ""
		for _, term in ipairs(terms) do
			result = add_endings(result, term)
		end
		return result
	elseif special == "first-last" then
		local first, middle, last = rmatch(form, "^(.-)( .* )(.-)$")
		if not first then
			first, middle, last = rmatch(form, "^(.-)( )(.*)$")
		end
		if not first then
			error("Special indicator 'first-last' can only be used with a multiword term: " .. form)
		end
		return add_endings(add_endings(inflect(first), middle), inflect(last))
	elseif special == "last" then
		local rest, last = rmatch(form, "^(.* )(.-)$")
		if not rest then
			error("Special indicator 'last' can only be used with a multiword term: " .. form)
		end
		return add_endings(rest, inflect(last))
	elseif special then
		error("Unrecognized special=" .. special)
	end

	if form:find(" ") then
		-- check for prepositions in the middle of the word; do it this way so we can handle
		-- more than one word before the preposition (and usually inflect each word)
		for _, prep in ipairs(prepositions) do
			local first, space_prep, rest = rmatch(form, "^(.-)( " .. prep .. ")( .*)$")
			if first then
				return add_endings(inflect(first), space_prep .. rest)
			end
		end

		-- multiword expressions default to first-last
		return handle_multiword(form, "first-last", inflect)
	end

	return nil
end


local function make_plural(form, special)
	local retval = handle_multiword(form, special, make_plural)
	if retval then
		return retval
	end

	-- ends in unstressed vowel or á, é, ó
	if rfind(form, "[aeiouáéó]$") then return {form .. "s"} end

	-- ends in í or ú
	if rfind(form, "[íú]$") then
		return {form .. "s", form .. "es"}
	end

	-- ends in a vowel + z
	if rfind(form, V .. "z$") then
		return {rsub(form, "z$", "ces")}
	end

	-- ends in tz
	if rfind(form, "tz$") then return {form} end

	local syllables = com.syllabify(form)

	-- ends in s or x with more than 1 syllable, last syllable unstressed
	if syllables[2] and rfind(form, "[sx]$") and not rfind(syllables[#syllables], AV) then
		return {form}
	end

	-- ends in l, r, n, d, z, or j with 3 or more syllables, stressed on third to last syllable
	if syllables[3] and rfind(form, "[lrndzj]$") and rfind(syllables[#syllables - 2], AV) then
		return {form}
	end

	-- ends in an accented vowel + consonant
	if rfind(form, AV .. C .. "$") then
		return {rsub(form, "(.)(.)$", function(vowel, consonant)
			return com.remove_accent[vowel] .. consonant .. "es"
		end)}
	end

	-- ends in a vowel + y, l, r, n, d, j, s, x
	if rfind(form, "[aeiou][ylrndjsx]$") then
		-- two or more syllables: add stress mark to plural; e.g. joven -> jóvenes
		if syllables[2] and rfind(form, "n$") then
			syllables[#syllables - 1] = com.add_accent_to_syllable(syllables[#syllables - 1])
			return {table.concat(syllables, "") .. "es"}
		end

		return {form .. "es"}
	end

	-- ends in a vowel + ch
	if rfind(form, "[aeiou]ch$") then return {form .. "es"} end

	-- ends in two consonants
	if rfind(form, C .. C .. "$") then return {form .. "s"} end

	-- ends in a vowel + consonant other than l, r, n, d, z, j, s, or x
	if rfind(form, "[aeiou][^aeioulrndzjsx]$") then return {form .. "s"} end

	return nil
end

local function make_feminine(form, special)
	local retval = handle_multiword(form, special, make_feminine)
	if retval then
		if #retval ~= 1 then
			error("Internal error: Should have one return value for make_feminine: " .. table.concat(retval, ","))
		end
		return retval[1]
	end

	if form:match("o$") then
		local retval = form:gsub("o$", "a") -- discard second retval
		return retval
	end

	local function make_stem(form)
		return mw.ustring.gsub(
			form,
			"^(.+)(.)(.)$",
			function (before_stress, stressed_vowel, after_stress)
				return before_stress .. (com.remove_accent[stressed_vowel] or stressed_vowel) .. after_stress
			end)
	end

	if rfind(form, "[áíó]n$") or rfind(form, "[éí]s$") or rfind(form, "[dtszxñ]or$") or rfind(form, "ol$") then
		-- holgazán, comodín, bretón (not común); francés, kirguís (not mandamás);
		-- volador, agricultor, defensor, avizor, flexor, señor (not posterior, bicolor, mayor, mejor, menor, peor);
		-- español, mongol
		local stem = make_stem(form)
		return stem .. "a"
	end

	return form
end

local function make_masculine(form)
	local retval = handle_multiword(form, special, make_masculine)
	if retval then
		if #retval ~= 1 then
			error("Internal error: Should have one return value for make_masculine: " .. table.concat(retval, ","))
		end
		return retval[1]
	end

	if form:match("dora$") then
		local retval = form:gsub("a$", "") -- discard second retval
		return retval
	end

	if form:match("a$") then
		local retval = form:gsub("a$", "o") -- discard second retval
		return retval
	end

	return form
end

local function do_adjective(args, data, tracking_categories, is_superlative)
	local feminines = {}
	local plurals = {}
	local masculine_plurals = {}
	local feminine_plurals = {}

	if args.sp and not allowed_special_indicators[args.sp] then
		local indicators = {}
		for indic, _ in pairs(allowed_special_indicators) do
			table.insert(indicators, "'" .. indic .. "'")
		end
		table.sort(indicators)
		error("Special inflection indicator beginning can only be " ..
			require("Module:table").serialCommaJoin(indicators, {dontTag = true}) .. ": " .. args.sp)
	end

	if args.inv then
		-- invariable adjective
		table.insert(data.inflections, {label = "invariable"})
		table.insert(data.categories, langname .. " indeclinable adjectives")
		if args.sp or #args.f > 0 or #args.pl > 0 or #args.mpl > 0 or #args.fpl > 0 then
			error("Can't specify inflections with an invariable adjective")
		end
	else
		local lemma = m_links.remove_links(data.heads[1] or PAGENAME)

		-- Gather feminines.
		local argsf = args.f
		if #argsf == 0 then
			argsf = {"+"}
		end
		for _, f in ipairs(argsf) do
			if f == "+" then
				-- Generate default feminine.
				f = make_feminine(lemma, args.sp)
			elseif f == "#" then
				f = lemma
			end
			table.insert(feminines, f)
		end

		local argspl = args.pl
		local argsmpl = args.mpl
		local argsfpl = args.fpl
		if #argspl > 0 and (#argsmpl > 0 or #argsfpl > 0) then
			error("Can't specify both pl= and mpl=/fpl=")
		end
		if #feminines == 1 and feminines[1] == lemma then
			-- Feminine like the masculine; just generate a plural
			if #argspl == 0 then
				argspl = {"+"}
			end
		elseif #argspl == 0 then
			-- Distinct masculine and feminine plurals
			if #argsmpl == 0 then
				argsmpl = {"+"}
			end
			if #argsfpl == 0 then
				argsfpl = {"+"}
			end
		end

		for _, pl in ipairs(argspl) do
			if pl == "+" then
				-- Generate default plural.
				local defpls = make_plural(lemma, args.sp)
				if not defpls then
					error("Unable to generate default plural of '" .. lemma .. "'")
				end
				for _, defpl in ipairs(defpls) do
					table.insert(plurals, defpl)
				end
			elseif pl == "#" then
				table.insert(plurals, lemma)
			else
				table.insert(plurals, pl)
			end
		end

		for _, mpl in ipairs(argsmpl) do
			if mpl == "+" then
				-- Generate default masculine plural.
				local defpls = make_plural(lemma, args.sp)
				if not defpls then
					error("Unable to generate default plural of '" .. lemma .. "'")
				end
				for _, defpl in ipairs(defpls) do
					table.insert(masculine_plurals, defpl)
				end
			elseif mpl == "#" then
				table.insert(masculine_plurals, lemma)
			else
				table.insert(masculine_plurals, mpl)
			end
		end

		for _, fpl in ipairs(argsfpl) do
			if fpl == "+" then
				for _, f in ipairs(feminines) do
					-- Generate default feminine plural.
					local defpls = make_plural(f, args.sp)
					if not defpls then
						error("Unable to generate default plural of '" .. f .. "'")
					end
					for _, defpl in ipairs(defpls) do
						table.insert(feminine_plurals, defpl)
					end
				end
			elseif fpl == "#" then
				table.insert(feminine_plurals, lemma)
			else
				table.insert(feminine_plurals, fpl)
			end
		end

		check_all_missing(feminines, "melléknevek", tracking_categories)
		check_all_missing(plurals, "melléknevek", tracking_categories)
		check_all_missing(masculine_plurals, "melléknevek", tracking_categories)
		check_all_missing(feminine_plurals, "melléknevek", tracking_categories)

		-- Make sure there are feminines given and not same as lemma.
		if #feminines > 0 and not (#feminines == 1 and feminines[1] == lemma) then
			feminines.label = "nőnem"
			feminines.accel = {form = "f|s"}
			table.insert(data.inflections, feminines)
		end

		if #plurals > 0 then
			plurals.label = "többesszám"
			plurals.accel = {form = "p"}
			table.insert(data.inflections, plurals)
		end

		if #masculine_plurals > 0 then
			masculine_plurals.label = "hímnem többesszám"
			masculine_plurals.accel = {form = "m|p"}
			table.insert(data.inflections, masculine_plurals)
		end

		if #feminine_plurals > 0 then
			feminine_plurals.label = "nőnem többesszám"
			feminine_plurals.accel = {form = "f|p"}
			table.insert(data.inflections, feminine_plurals)
		end
	end

	if args.comp and #args.comp > 0 then
		check_all_missing(args.comp, "melléknevek", tracking_categories)
		args.comp.label = "középfokú"
		table.insert(data.inflections, args.comp)
	end

	if args.sup and #args.sup > 0 then
		check_all_missing(args.sup, "melléknevek", tracking_categories)
		args.sup.label = "felsőfokú"
		table.insert(data.inflections, args.sup)
	end

	if args.irreg and is_superlative then
		table.insert(data.categories, langname .. " rendhagyó felsőfokú melléknevek")
	end
end


pos_functions["melléknevek"] = {
	params = {
		["inv"] = {type = "boolean"}, --invariable
		["sp"] = {}, -- special indicator: "first", "first-last", etc.
		["f"] = {list = true}, --feminine form(s)
		["pl"] = {list = true}, --plural override(s)
		["fpl"] = {list = true}, --feminine plural override(s)
		["mpl"] = {list = true}, --masculine plural override(s)
		["comp"] = {list = true}, --comparative(s)
		["sup"] = {list = true}, --superlative(s)
	},
	func = function(args, data, tracking_categories)
		return do_adjective(args, data, tracking_categories, false)
	end
}

pos_functions["középfokú melléknevek"] = {
	params = {
		["inv"] = {type = "boolean"}, --invariable
		["sp"] = {}, -- special indicator: "first", "first-last", etc.
		["f"] = {list = true}, --feminine form(s)
		["pl"] = {list = true}, --plural override(s)
		["fpl"] = {list = true}, --feminine plural override(s)
		["mpl"] = {list = true}, --masculine plural override(s)
	},
	func = function(args, data, tracking_categories)
		return do_adjective(args, data, tracking_categories)
	end
}

pos_functions["felsőfokú melléknevek"] = {
	params = {
		["inv"] = {type = "boolean"}, --invariable
		["sp"] = {}, -- special indicator: "first", "first-last", etc.
		["f"] = {list = true}, --feminine form(s)
		["pl"] = {list = true}, --plural override(s)
		["fpl"] = {list = true}, --feminine plural override(s)
		["mpl"] = {list = true}, --masculine plural override(s)
		["irreg"] = {type = "boolean"},
	},
	func = function(args, data, tracking_categories)
		return do_adjective(args, data, tracking_categories, true)
	end
}


pos_functions["határozószók"] = {
	params = {
		["sup"] = {list = true}, --superlative(s)
	},
	func = function(args, data, tracking_categories, frame)
		if args.sup and #args.sup > 0 then
			check_all_missing(args.sup, "határozószók", tracking_categories)
			args.sup.label = "felsőfokú"
			table.insert(data.inflections, args.sup)
		end
	end,
}


-- Display information for a noun's gender
-- This is separate so that it can also be used for proper nouns
function noun_gender(args, data)
	local gender = args[1]
	table.insert(data.genders, gender)
	if #data.genders == 0 then
		table.insert(data.genders, "?")
	end
end

pos_functions["tulajdonnevek"] = {
	params = {
		[1] = {},
		},
	func = function(args, data)
		noun_gender(args, data)
	end
}

-- Display additional inflection information for a noun
pos_functions["főnevek"] = {
	params = {
		[1] = {required = true, default = "m"}, --gender
		["g2"] = {}, --second gender
		["e"] = {type = "boolean"}, --epicene
		[2] = {list = "pl"}, --plural override(s)
		["f"] = {list = true}, --feminine form(s)
		["m"] = {list = true}, --masculine form(s)
		["fpl"] = {list = true}, --feminine plural override(s)
		["mpl"] = {list = true}, --masculine plural override(s)
	},
	func = function(args, data, tracking_categories)
		local allowed_genders = {
			["m"] = true,
			["f"] = true,
			["m-p"] = true,
			["f-p"] = true,
			["mf"] = true,
			["mf-p"] = true,
			["mfbysense"] = true,
			["mfbysense-p"] = true,
		}

		local lemma = m_links.remove_links(
			(#data.heads > 0 and data.heads[1]) or PAGENAME
		)

		if args[1] == "m-f" then
			args[1] = "mf"
		elseif args[1] == "mfp" or args[1] == "m-f-p" then
			args[1] = "mf-p"
		end

		if not allowed_genders[args[1]] then error("Nemlétező nem: " .. args[1]) end

		table.insert(data.genders, args[1])

		if args.g2 then table.insert(data.genders, args.g2) end

		if args["e"] then
			table.insert(data.categories, langname .. " epicene nouns")
			table.insert(data.inflections, {label = glossary_link("epicene")})
		end

		local plurals = {}

		if args[1]:find("%-p$") then
			table.insert(data.inflections, {label = glossary_link("plural only")})
			if #args[2] > 0 then
				error("Can't specify plurals of a plurale tantum noun")
			end
		else
			-- Gather plurals, handling requests for default plurals
			for _, pl in ipairs(args[2]) do
				if pl == "+" then
					local default_pls = make_plural(lemma)
					for _, defp in ipairs(default_pls) do
						table.insert(plurals, defp)
					end
				elseif pl == "#" then
					table.insert(plurals, lemma)
				elseif pl:find("^%+") then
					pl = get_special_indicator(pl)
					local default_pls = make_plural(lemma, pl)
					for _, defp in ipairs(default_pls) do
						table.insert(plurals, defp)
					end
				else
					table.insert(plurals, pl)
				end
			end

			-- Check for special plural signals
			local mode = nil

			if plurals[1] == "?" or plurals[1] == "!" or plurals[1] == "-" or plurals[1] == "~" then
				mode = plurals[1]
				table.remove(plurals, 1)  -- Remove the mode parameter
			end

			if mode == "?" then
				-- Plural is unknown
				table.insert(data.categories, langname .. " nouns with unknown or uncertain plurals")
			elseif mode == "!" then
				-- Plural is not attested
				table.insert(data.inflections, {label = "plural not attested"})
				table.insert(data.categories, langname .. " nouns with unattested plurals")
				return
			elseif mode == "-" then
				-- Uncountable noun; may occasionally have a plural
				table.insert(data.categories, langname .. " uncountable nouns")

				-- If plural forms were given explicitly, then show "usually"
				if #plurals > 0 then
					table.insert(data.inflections, {label = "usually " .. glossary_link("uncountable")})
					table.insert(data.categories, langname .. " countable nouns")
				else
					table.insert(data.inflections, {label = glossary_link("uncountable")})
				end
			else
				-- Countable or mixed countable/uncountable
				if #plurals == 0 then
					local pls = make_plural(lemma)
					if pls then
						for _, pl in ipairs(pls) do
							table.insert(plurals, pl)
						end
					end
				end
				if mode == "~" then
					-- Mixed countable/uncountable noun, always has a plural
					table.insert(data.inflections, {label = glossary_link("countable") .. " and " .. glossary_link("uncountable")})
					table.insert(data.categories, langname .. " uncountable nouns")
					table.insert(data.categories, langname .. " countable nouns")
				else
					-- Countable nouns
					table.insert(data.categories, langname .. " countable nouns")
				end
			end
		end

		-- Gather masculines/feminines. For each one, generate the corresponding plural(s).
		local function handle_mf(mfs, inflect, default_plurals)
			local retval = {}
			for _, mf in ipairs(mfs) do
				if mf == "1" then
					track("noun-mf-1")
				end
				if mf == "1" or mf == "+" then
					-- Generate default feminine.
					mf = inflect(lemma)
				elseif mf == "#" then
					mf = lemma
				end
				local special = get_special_indicator(mf)
				if special then
					mf = inflect(lemma, special)
				end
				table.insert(retval, mf)
				local mfpls = make_plural(mf, special)
				if mfpls then
					for _, mfpl in ipairs(mfpls) do
						-- Add an accelerator for each masculine/feminine plural whose lemma
						-- is the corresponding singular, so that the accelerated entry
						-- that is generated has a definition that looks like
						-- # {{plural of|es|MFSING}}
						table.insert(default_plurals, {term = mfpl, accel = {form = "p", lemma = mf}})
					end
				end
			end
			return retval
		end

		local feminine_plurals = {}
		local feminines = handle_mf(args.f, make_feminine, feminine_plurals)
		local masculine_plurals = {}
		local masculines = handle_mf(args.m, make_masculine, masculine_plurals)

		local function handle_mf_plural(mfpl, default_plurals, singulars)
			local new_mfpls = {}
			for i, mfpl in ipairs(mfpl) do
				local accel
				if #mfpl == #singulars then
					-- If same number of overriding masculine/feminine plurals as singulars,
					-- assume each plural goes with the corresponding singular
					-- and use each corresponding singular as the lemma in the accelerator.
					-- The generated entry will have # {{plural of|es|SINGULAR}} as the
					-- definition.
					accel = {form = "p", lemma = singulars[i]}
				else
					accel = nil
				end
				if mfpl == "+" then
					for _, defpl in ipairs(default_plurals) do
						-- defpl is already a table
						table.insert(new_mfpls, defpl)
					end
				elseif mfpl == "#" then
					table.insert(new_mfpls, {term = lemma, accel = accel})
				elseif mfpl:find("^%+") then
					mfpl = get_special_indicator(mfpl)
					for _, mf in ipairs(singulars) do
						local default_mfpls = make_plural(mf, mfpl)
						for _, defp in ipairs(default_mfpls) do
							table.insert(new_mfpls, {term = defp, accel = accel})
						end
					end
				else
					table.insert(new_mfpls, {term = mfpl, accel = accel})
				end
			end
			return new_mfpls
		end

		if #args.fpl > 0 then
			-- Override any existing feminine plurals.
			feminine_plurals = handle_mf_plural(args.fpl, feminine_plurals, feminines)
		end

		if #args.mpl > 0 then
			-- Override any existing masculine plurals.
			masculine_plurals = handle_mf_plural(args.mpl, masculine_plurals, masculines)
		end

		check_all_missing(plurals, "főnevek", tracking_categories)
		check_all_missing(feminines, "főnevek", tracking_categories)
		check_all_missing(feminine_plurals, "főnevek", tracking_categories)
		check_all_missing(masculines, "főnevek", tracking_categories)
		check_all_missing(masculine_plurals, "főnevek", tracking_categories)

		local function redundant_plural(pl)
			for _, p in ipairs(plurals) do
				if p == pl then
					return true
				end
			end
			return false
		end

		for _, mpl in ipairs(masculine_plurals) do
			if redundant_plural(mpl) then
				track("noun-redundant-mpl")
			end
		end

		for _, fpl in ipairs(feminine_plurals) do
			if redundant_plural(fpl) then
				track("noun-redundant-fpl")
			end
		end

		if #plurals > 0 then
			plurals.label = "többes szám"
			plurals.accel = {form = "p"}
			table.insert(data.inflections, plurals)
		end

		if #feminines > 0 then
			feminines.label = "nőnem"
			feminines.accel = {form = "f"}
			table.insert(data.inflections, feminines)
		end

		if #feminine_plurals > 0 then
			feminine_plurals.label = "nőnem többes szám"
			table.insert(data.inflections, feminine_plurals)
		end

		if #masculines > 0 then
			masculines.label = "hímnem"
			table.insert(data.inflections, masculines)
		end

		if #masculine_plurals > 0 then
			masculine_plurals.label = "hímnem többes szám"
			table.insert(data.inflections, masculine_plurals)
		end
	end
}

pos_functions["igék"] = {
	params = {
		[1] = {},
		["pres"] = {list = true}, --present
		["pres_qual"] = {list = "pres=_qual", allow_holes = true},
		["pret"] = {list = true}, --preterite
		["pret_qual"] = {list = "pret=_qual", allow_holes = true},
		["part"] = {list = true}, --participle
		["part_qual"] = {list = "part=_qual", allow_holes = true},
		["pagename"] = {}, -- for testing
		["noautolinktext"] = {type = "boolean"},
		["noautolinkverb"] = {type = "boolean"},
		["attn"] = {type = "boolean"},
		["new"] = {type = "boolean"},
	},
	func = function(args, data, tracking_categories, frame)
		local preses, prets, parts
		local pagename = args.pagename or PAGENAME
		local def_forms

		if args.attn then
			table.insert(tracking_categories, "Requests for attention concerning " .. langname)
			return
		end

		if mw.title.getCurrentTitle().nsText == "Sablon" and PAGENAME == "es-verb" and not args.pagename then
			pagename = "averiguar"
		end
		
		local parargs = frame:getParent().args
		local alternant_multiword_spec = require("Module:es-verb").do_generate_forms(parargs, "from headword")
		for _, cat in ipairs(alternant_multiword_spec.categories) do
			table.insert(data.categories, cat)
		end

		if #data.heads == 0 then
			for _, head in ipairs(alternant_multiword_spec.forms.infinitive_linked) do
				table.insert(data.heads, head.form)
			end
		end

		local function get_headword_inflection(forms)
			if not forms or #forms == 0 then
				forms = {{form = "-"}}
			end
			return forms
		end

		preses = get_headword_inflection(alternant_multiword_spec.forms.pres_1s)
		prets = get_headword_inflection(alternant_multiword_spec.forms.pret_1s)
		parts = get_headword_inflection(alternant_multiword_spec.forms.pp_ms)

		if #args.pres > 0 or #args.pret > 0 or #args.part > 0 then
			track("verb-old-multiarg")
		end

		local function strip_brackets(qualifiers)
			if not qualifiers then
				return nil
			end
			local stripped_qualifiers = {}
			for _, qualifier in ipairs(qualifiers) do
				local stripped_qualifier = qualifier:match("^%[(.*)%]$")
				if not stripped_qualifier then
					error("Internal error: Qualifier should be surrounded by brackets at this stage: " .. qualifier)
				end
				table.insert(stripped_qualifiers, stripped_qualifier)
			end
			return stripped_qualifiers
		end

		local function do_verb_form(args, qualifiers, current_forms, label, accel_form)
			local forms

			if #args == 0 then
				forms = current_forms
			elseif #args == 1 and args[1] == "-" then
				forms = {{form = "-"}}
			else
				forms = {}
				for i, arg in ipairs(args) do
					local qual = qualifiers[i]
					if qual then
						-- FIXME: It's annoying we have to add brackets and strip them out later. The inflection
						-- code adds all footnotes with brackets around them; we should change this.
						qual = {"[" .. qual .. "]"}
					end
					local form = arg
					if not args.noautolinkverb then
						form = add_links(form)
					end
					table.insert(forms, {form = form, footnotes = qual})
				end
			end

			if forms[1].form == "-" then
				return {label = "no " .. label}
			else
				local into_table = {label = label}
				local accel = {form = accel_form}
				for _, form in ipairs(forms) do
					local qualifiers = strip_brackets(form.footnotes)
					-- Strip redundant brackets surrounding entire form. These may get generated e.g.
					-- if we use the angle bracket notation with a single word.
					local stripped_form = rmatch(form.form, "^%[%[([^%[%]]*)%]%]$") or form.form
					-- Don't include accelerators if brackets remain in form, as the result will be wrong.
					local this_accel = not stripped_form:find("%[%[") and accel or nil
					table.insert(into_table, {term = stripped_form, qualifiers = qualifiers, accel = this_accel})
				end
				return into_table
			end
		end

		table.insert(data.inflections, do_verb_form(args.pres, args.pres_qual, preses,
			"E/1. jelen idő", "1|s|pres|ind"))
		table.insert(data.inflections, do_verb_form(args.pret, args.pret_qual, prets,
			"E/1. múlt idő", "1|s|pret|ind"))
		table.insert(data.inflections, do_verb_form(args.part, args.part_qual, parts,
			"múlt idejű melléknévi igenév", "m|s|past|part"))
	end
}


return export