fi

A Wikiszótárból, a nyitott szótárból
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Flag of Hungary.svg Magyar

Főnév

fi

  1. (régies, ritka) Fiú(gyermek).
  2. (régies, népies) Valahonnan származó férfi.
    Kunsági fi.
  3. (régies) Állat kicsinye.

Származékok

Gyakoriság

  • 4

Etimológia

Elvonás a fiú főnévből.

Forrás

Indulatszó

fi

  1. (ritka, irodalmi) <Utálkozás, megvetés kif.-ére:> fuj.
    Fi, de rossz!

Etimológia

Önkéntelen hangkitörésből eredő szó.

Gyakoriság

  • 5

Forrás


Flag of Romania.svg Román

Ige

fi

  1. van, létezik
    a fi sau a nu fi
    lenni vagy nem lenni
    a fost odată ca niciodată
    hol volt, hol nem volt, volt egyszer ...;
  2. van
    cine-i acolo?
    ki van ott?
    eşti primul
    az első vagy
  3. van, származik
    de unde eşti?
    hová való vagy?
  4. történik, van
    ce este?
    mi van?, mi történt?
    fie!
    hát legyen!
    este?
    nemde?, úgy van?;
  5. kerül (vmibe)
    cât sunt merele?
    mibe kerül az alma?
  6. jelent (vmit)
    a nu fi a bine
    nem jó jel
  7. érez
    a fi bine
    jól van, jól érzi magát
    a fi bine cu cineva
    jó viszonyban van valakivel
    a-i fi frig
    fázik
    a-i fi foame
    éhes
    era cât p-aci sa ...
    majdnem, hogy ...;
  8. kell, lehet
    ce-i de făcut?
    mi a teendő?
    sunt obosit
    fáradt vagyok;
    când voi fi terminat
    majd ha befejeztem;
    sa fi fost de fata ...
    ha jelen lett volna;
    ce-o fi gândind?
    vajon mire gondol?;
    te-ai fi dus?
    elmentél volna?

Ragozás

    conjugation of fi (Fourth conjugation)
infinitive a fi
gerund fiind
past participle fost
number singular plural
person 1st person 2nd person 3rd person 1st person 2nd person 3rd person
indicative eu tu el/ea noi voi ei/ele
present sunt eşti este suntem sunteţi sunt
imperfect eram erai era eram eraţi erau
simple perfect fusei fuseşi fuse fuserăm fuserăţi fuseră
pluperfect fusesem fuseseşi fusese fuseserăm fuseserăţi fuseseră
subjunctive eu tu el/ea noi voi ei/ele
present fiu fii fie fim fiţi fie
imperative tu voi
affirmative fii fiţi
negative nu fi nu fiţi